Կարևոր է, որ դու պատրաստ լինես զոհվել հանուն քո հայրենիքի, բայց ավելի կարևոր է, որ դու պատրաստ լինես ապրել հանուն նրա:
Արցախի սիրտը՝ նոր սերնդի ոգին
Արցախի սիրտը բաբախում է իր երիտասարդության մեջ: Արցախում ծնված և տեղահանված երիտասարդ երաժիշտներն այժմ ապրում են Հայաստանում՝ իրենց սրտում կրելով իրենց հայրենիքի ուժը և հարուստ մշակութային ժառանգությունը: Երաժիշտների այս սերունդն է, որ կ արող է շարունակել իրենց մշակույթի տարածումը և իր յուրաքանչյուր նոտայով աշխարհին պատմել Արցախի և նրա՝ մշտպաես կանգուն ոգու մասին:
ԳԱՂԱՓԱՐ ԵՎ ԳԱՂԱՓԱՐԱԿԻՑՆԵՐ
«Ծնվել եմ Արցախում» կրթական ծրագրի գաղափարը Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր, UNICEF-ի ազգային դեսպան Սերգեյ Սմբատյանին է, որն իրականացվում է Արվեստ23 ՀԿ-ի կողմից:
Այն, ինչ սկսվեց որպես գաղափար, այժմ մեծ առաքելություն է, որի շուրջ կարող ենք համախբվել բոլորս՝ փոխակերպելու Արցախի տաղանդավոր երեխաների կյանքը և ստեղծել արժանապատիվ և հաջողակ ապագա պատանի երաժիշտների համար, քանի որ մշակույթն է ազգապահպանության հենքն ու հիմքը:
Աջակցելով կրթական և զարգացման այս ծրագրին՝ Դուք ոչ միայն օգնելու եք նրանց հասնել մեծ բարձունքների, այլև երաշխավորելու եք, որ այս ապագա երաժիշտների կենսագրություններում գրվող «ԾՆՎԵԼ ԵՄ ԱՐՑԱԽՈՒՄ» արտահայտությունը դարձնել ամենակարդացվողը աշխարհում:
Հույսից՝ հնարավորություն
Արցախի երիտասարդ երաժիշտները, որոնք բախվել են աներևակայելի դժվարությունների, այժմ կանգնած են հնարավորությունների նոր շեմին՝ վերաիմաստավորելու իրենց ապագան երաժշտության և կրթության ուժի միջոցով, վերականգնելու իրենց երազանքները և կառուցելու նոր կյանք՝ լի նոր հնարավորություններով, հույսով և հավատով:
Հարուստ անցյալ՝ վառ ապագա
Արցախի հարուստ պատմությունն ու մշակութային ժառանգությունը խոսում են տոկունության, գեղեցկության և ուժի մասին: Այսօրվա երիտասարդ երաժիշտներն այդ ժառանգության ջահակիրներն են՝ պատրաստ նոր շունչ հաղորդել իրենց անցյալին:
«Ծնվել եմ Արցախում» ծրագրի միջոցով նրանց հնարավորություն է տրվում համաշխարհային բեմ դուրս բերել իրենց հայրենիքի պատմությունը՝ հավերժ վառ պահելով Արցախի մշակութային հարստությունը
Արվեստի ուժը` ինքնության ձևավորում
Արվեստը սոսկ արտահայտման ձև չէ. այն ուժ է ձևավորելու մեր ինքնությունը: «Ծնվել եմ Արցախում» ծրագրի այս տաղանդավոր երեխաները բացահայտելու են ոչ միայն իրենց երաժշտական ձայները, այլև իրենց ազգային ինքնության ուժը: Նրանց երաժշտությունը խոսելու է աշխարհի հետ՝ պատմելով, թե ովքեր են նրանք և որտեղից են գալիս:
Արմատներ և թևեր
«Ծնվել եմ Արցախում» ծրագիրը այս տաղանդավոր երիտասարդ երաժիշտներին տալիս է և՛ արմատներ, և՛ թևեր: Նրանց արմատները խորապես խարսխված են Արցախի հարուստ մշակութային հողում: Երաժշտության միջոցով նրանք հարգելու և պահպանելու են այդ ժառանգությունը։ Տրամադրելով որկյալ կրթություն և անհրաժեշտ ռեսուրսներ՝ ծրագիրը նրանց տալիս է թևեր՝ թռչել բարձր և երբեք թույլ չտալ մոռացության մատնել Արցախի անունն ամբողջ աշխարհում:
ԿՐԹԱԿԱՆ ԾՐԱԳԻՐ
«Ծնվել եմ Արցախում» կրթական ծրագիրը նախատեսված է Արցախից տեղահանված տաղանդավոր պատանի երաժիշտների համար հետևյալ մասնագիտություններով՝ ջութակ, ալտ, թավջութակ, ֆլեյտա, հոբոյ, կլարնետ, ֆագոտ, գալարափող, շեփոր, տրոմբոն, հարվածային գործիքներ, դաշնամուր և տավիղ:
Ծրագրի մրցութային լսումների արդյունքում ընտրվել են 23 արցախցի պատանի երաժիշտներ, որոնց համար ծրագիրը կապահովի գեղարվեստական աճ, զարգացում և ճանաչում: Այն հնարավորություն կտա երիտասարդներին միջազգային ասպարեզում հանդես գալ որպես Արցախի մշակութային դեսպաններ։
5 տարվա համապարփակ երաժշտական կրթական ծրագիրը կապահովի երիտասարդ երաժիշտների ռեսուրսներ և բարձրորակ, կայուն երաժշտական կրթությունը հետևյալ կետերով՝